Oberschlesien – zespół założony przez Marcela Różankę i Michała Stawińskiego, w 2012 roku finaliści programu Must Be The Music – podczas rozgrywki finałowej, zgromadzili największą publiczność w historii programu. Numer „Jo Chca” przygotowany specjalnie na potrzeby programu, cover niemieckiej grupy „Rammstein”, do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów wykonywanych przez zespół.
Od tego czasu zespół wydał dwa albumy studyjne: „Oberschlesien I” i „Oberschlesien II”;
„Nowa dyskietka Oberschlesien zawiera ganc dobre kompozycje. Zresztą fach muzyków z Pjekar Ślůnskich nie jest nowinką, ale „II” w porównaniu do „I” wyłania się jako materiał o wiela bardziej dojrzały, może nie tyle inszy, co debiut, ale bardziej spójny i świadczący o ukształtowanej tożsamości kapeli. Zespół niemalże hekluje kolejne utwory w swej drobiazgowej, a zarazem dosadnej formie. W zawartości „II” ni ma ajnfachowych zagrywek, ani rzympolenia, nie jest to też dzieło smarków. Sam so ino porządne numery, część idealna do podróży autobaną abo na koncerty („Ajza”, „To nie sen”, „Strach”, fest dobry „Orzeł”), część o walorze rychtig refleksyjnym („Samotny”, „Krzyż”), nawet wzbudzającym ała na hercu („Niechciane dzieci”, „Boży gniew”) lub sięgającym dziedzictwa literackiego Fryców („Król Olch”).”
źródło: Konrad Sebastian Morawski „Magazyn Gitarzysta”
Utwór „Samotny” przez dwa miesiące gościł na Liście Przebojów „Trójki”, natomiast „To nie sen” ponad trzy miesiące na Turbo Top w Antyradiu.
Industrial metal powrócił w nowoczesnej formie, z elektronicznymi smaczkami, z mocnymi, dosadnymi i jednocześnie oszczędnymi tekstami w gwarze śląskiej, czasem śpiewanymi, czasem melorecytowanymi podniosłym, niskim głosem Michała Stawińskiego.
Oberschlesien definiuje nasze czasy, zarówno w tekstach utworów, jak i w muzyce. Poruszają tematy ważne i trudne – w utworach „Samotny”, „Niechciane Dzieci”, „Strach”, pojawiły się teksty o zabarwieniu patriotycznym – „ORP Orzeł”, „Powstaniec”, o zniewoleniu – „Robot”, dotykają miłości – „To nie sen”, natomiast „Richter”, „Szola”- swoistej „ojcowizny”.
W kilka lat wypracowali tzw. „modę na śląskość”. Szczerość przekazu i determinacja jaka towarzyszy zespołow, pozwala napisać, że są bezkonkurencyjni.
W 2015 Oberschlesien zagrał koncert akustyczny w Muzycznym Studio im. Agnieszki Osieckiej, w radiowej Trójce, gdziegospodarzem programu był Wojtek Mann.
http://www.polskieradio.pl/9/319/Artykul/1498442,Grupa-Oberschlesien-w-Trojce-WIDEO
W październiku 2015 roku, zespół zarejestrował DVD z orkiestrą symfoniczną Opery Śląskiej w Bytomiu, pod batutą Adama Sztaby, którego premiera będzie miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Aranżacje do numerów przygotował Adam Sztaba.
Po kilku zmianach osobowych, wykrystalizował się obecny skład zespołu:
Michał Stawiński – wokal,
Marcel Różanka – perkusja
Tomasz Andrzejewski – gitara,
Wojtek Jasielski – gitara,
Adam Jurczyński – gitara,
Łukasz Sztaba – klawisze.
Obecnie muzycy pracują nad trzecim albumem zespołu, pt: „Oberschlesien III”, planowana premiera w 2017 roku. Płytę poprzedzi kilka singli, pierwszy już niebawem.
Oberschlesien w kilka lat zagrał ponad 250 koncertów, zapełniając niejednokrotnie sale w klubowe po brzegi, gromadząc przy tym rzesze publiczności na koncertach plenerowych. Na swoim koncie mają udział w takich festiwalach jak: Jarocin Festiwal (dwukrotnie), Cieszanów, Przystanek Woodstock, Rockowe Igrzyska na Górze św. Anny, Around The Rock, trasę z formacją Skindred, Rocket Festiwal – Torwar Warszawa, Arena w Poznaniu, Arena w Gdyni, Arena w Lublinie, Arena w Szczecinie, Energia Wolności Festiwal Londyn – The Dom Tuffnel Park, Arena w Oberhausen, Ostrava.
Oberschlesien wspiera wiele akcji charytatywnych, odwiedza placówki oświatowe – szkoły, przedszkola. Cykliczne stały się spotkania z najmłodszymi fanami – organizowane pod hasłem „Oberbajtel”.
Źródło: materiał nadesłany przez managera zespołu Oberschlesien