Już po raz trzeci w naszym mieście, na terenie Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich, odbył się Test Wiedzy Obywatelskiej – Piekarski Gimnazjalista Omnibus. Jak co roku, organizatorem tego przedsięwzięcia był Komitet Obywatelski Miasta Piekary Śląskie, współpracujący ściśle z naszą fundacją. Patronat medialny nad testem objęli Radio Piekary oraz „Przegląd Piekarski”, natomiast honorowy patronat – poseł do Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek oraz prezydent Miasta Piekary – Sława Umińska – Duraj.

Tytuł „Piekarskiego Gimnazjalisty Omnibus 2016”, przypadł w tym roku Aleksandrze Żydek, uczennicy Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich, która z pytaniami przygotowanymi przez Łukasza Ściebiorowskiego, poradziła sobie najlepiej. Drugie miejsce zajął Mateusz Wójcik (Gimnazjum nr 4), trzecie natomiast Mateusz Lubos z Gimnazjum nr 3. Ponadto, w klasyfikacji drużynowej najlepszym piekarskim gimnazjum okazało się Gimnazjum nr 4.

Zwyciężczyni otrzymała bilet na wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli , ufundowany przez europosła profesora Jerzego Buzka. Pozostałym uczestnikom testu  rozdane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz puchary okolicznościowe.

W teście wzięło udział łącznie 49 uczniów reprezentujących piekarskie gimnazja, którzy wykazali się ogromną wiedzą, odpowiadając na pytania z dziedzin obejmujących takie zagadnienia jak: wiedza obywatelska i społeczna, kultura, ekonomia, historia, geografia, czy sport. Pojawiły się pytania dotyczące m.in. podziału administracyjnego województwa śląskiego, osiągnięć Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, czy liczby mieszkańców zameldowanych w Piekarach Śląskich.

To jednak nie koniec zmagań, bowiem sześciu najlepszych piekarskich uczniów: Aleksandra Żydek (MG 4), Mateusz Wójcik (MG 4), Mateusz Lubos (MG 3), Kinga Skutnik (MG 1), Patryk Galecki (Gimnazjum Katolickie), Małgorzata Kopydłowska (MG 2), powalczy 19 maja 2016r. na terenie Akademickiego Zespołu Szkół I Liceum Ogólnokształcącego w Piekarach Śląskich, o tytuł Super Gimnazjalisty Omnibus 2016, z reprezentantami siedmiu gimnazjów z miejscowości takich jak: Bobrowniki, Wojkowice, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom, Radzionków oraz Świerklaniec.