Zasadami oraz formami  zapobiegania narkomanii jest przede wszystkim fachowe informowanie społeczeństwa, o tym, czym tak naprawdę są narkotyki i dopalacze oraz to jakie skutki niesie za sobą ich zażywanie.

Chcąc nie tylko mówić o problemie, ale i aktywnie działać, Komenda Miejska w Piekarach Śląskich wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Uzależnionym, Wykluczonym Społecznie i Ich Rodzinom „Nadzieja” , przy wsparciu piekarskich władz miasta, przez cały wakacyjny okres prowadzili na terenie Piekar Śląskich kampanię społeczną pod hasłem „Żyj kolorowo, żyj zdrowo, żyj na sportowo – bez dopalaczy i narkotyków”.

Głównym celem całej inicjatywy było uświadomienie piekarskiej społeczności, że czas wolny, można spędzić przede wszystkim w sposób aktywny, bez konieczności zażywania narkotyków, czy dopalaczy. Stąd  też od początku tegorocznych wakacji, w poszczególnych dzielnicach Piekar Śląskich, niemalże w każdą sobotę, organizowane były zajęcia zumby, prowadzone przez znanego wszystkim Senegalczyka Paco Mbengue, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zakończeniem całej akcji był festyn rodzinny, który odbył się w niedzielę, 4 września, na terenie Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano mnóstwo atrakcji, wśród których największym powodzeniem cieszyły się zajęciach jogi, hip-hopu oraz słynnej już zumby prowadzonej przez Pako Mbengue. Ponadto, można było wysłuchać kilku piekarskich kapel, wziąć udziału w zajęciach plastycznych z  sensoplastyki i malowania na folii, , zajęciach judo czy samoobrony prowadzonej przez uczniów klasy policyjnej oraz pokazach karate, pool dance, capoeiry i udzielania pierwszej pomocy.

Kampanię „Żyj kolorowo, żyj zdrowo, żyj na sportowo – bez dopalaczy i narkotyków” zakończono, to nie oznacza, że walka z uzależnieniami także dobiegła końca. Piekarska policja zapewnia, że nadal będzie prowadzić działania profilaktyczne w tym kierunku.

Źródło zdjęć: Portal Urzędu Miasta Piekary Śląskie,  www.piekary.pl